Beethoven x 3
– mesteren fra ende til annen
Kl. 19:00
- Store sal Kjøp
Spise litt før konsert?
Velg restaurant
På kveldens konsert slår til med et rent Beethoven-program når David Grimal er tilbake i den første av to konserter denne sesongen som spillende leder og solist. Å spille uten dirigent utfordrer et stort orkester til lyttende samspill, i kveld i to verk vi gleder oss til å oppleve med publikum: Beethovens nydelige fiolinkonsert og hans mektige Symfoni nr. 7.
Beethovens eneste fiolinkonsert er en konsert som hverken er heroisk, dramatisk eller spesielt virtuos, men likevel både storslått og beskjeden, og veldig, veldig vakker.
Beethovens sjuende er også et av hans mest muntre verk, mer rustikt i uttrykket og kjent for sin rytmiske energi og vitalitet. Den fengslende andresatsen er kanskje den satsen blant alle hans symfonier som har gjort størst inntrykk på tilhørerne.
Beethovens ouverture til balletten Prometheus’ skapninger er en grandios framstilling av guden som ifølge mytene stjal ilden fra gudene, og av menneskenes jublende glede og tilbedelse.
Musikalsk leder: David Grimal
Beethoven 200 år etter: En udødelig musikalsk arv
Ludwig van Beethoven er kanskje den mest innflytelsesrike komponisten innen den klassiske musikken. Han bidro til å introdusere den romantiske epoken og igangsatte en musikalsk revolusjon. I 2027 er det to hundre år siden han døde. Vi feirer dette med hele fire konserter med Beethoven denne sesongen. Det er to konserter igjen. God fornøyelse!
Praktisk info
Generell info
Sikker kjøpskanal
Tilgjengelighet
Gruppebestillinger og faktura
Barn under ett år
Hvor vil du sitte?
Hva skjer når?
Les mer
Salkart
- Teleslynge
- Orkestergrav
- Rullestol